Brand

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

Ráno v Pošumaví Jakub.jpg

 Ráno v Pošumaví / autor: Jakub

Pěkné podmínky, fajn protisvětlo, je dobré tyhle rána neprospat a zvlášť teď na podzim jich bude přibývat. A podzim je na vstávání přeci jen příjemnější, než je tomu v jarních měsících, kdy slunce vychází mnohem dříve. Jediné, co mě trošku kazí dojem z fotografie je elektrické vedení. To je ale holt v naší krajině téměř všude. Napadla mě i retuš, ale bylo by to dost práce.

Midnight at Lofoten.jpg

Midnight at Lofoten / autor: Honza T

Nejznámější vyhlídkové místo na celých Lofotech a nutno říct že právem. Pěkné podmínky, výhrady bych měl ke zpracování. Ať už u snímků s přechodovým filtrem, nebo u lepení expozic je třeba dávat pozor na oblast kolem horizontu. Tady je obloha příliš tmavá, naproti tomu moře ve fjordu září jako v pravé poledne. Ani barvy moře a oblohy spolu příliš nekorespondují, vrcholy kopců hlavně v levé části snímku jsou výrazně ztmavené, takže více si s tím pohrát a bude to dobré.

zrcadlení.jpg

Zrcadlení  / autor: Jakub

Pěkné podzimní barvy, škoda že třeba do snímku nezasvítilo slunce. První co mě napadá, že se vlivem širokoúhlého objektivu kácí odrazy bříz ve vodní hladině. To by šlo odstranit tím, že by se fotka snímala jako panorama a pak oříznula na požadovaný formát.

Další věc, popředí většinou fotkám pomáhá, dodává tak hloubku. Jenže tady není příliš zajímavé a z mého pohledu spíše zbytečně odvádí pozornost od hlavního motivu, za který považuju žluté břízy ve vrchní části. Poodří no.2.jpg

Poodří no.2  / autor: Marek

Příjemná fotka jarní rozkvetlé louky. Snímek jsem zařadil hlavně proto, že je nevšední tím, jak je vyfocený. Ze zvyku se totiž většinou někam v krajině postavíme, rozložíme stativ a fotíme z úrovně očí. Jenže tohle je ten nejvšednější pohled, který můžete divákovi nabídnout. Zkuste se ohnout a fotit někdy více od země. Dost často se to vyplatí!

Moravské Toskánsko.jpg

Moravské Toskánsko / autor: František 39

Posledních pár let jsou fotky z jihu Moravy snad častější, než z Toskánska v Itálii. Tento kout naší vlasti zažívá hlavně na jaře doslova nájezdy fotografů. Jak je ale z fotografie vidět, tak je to holt oprávněně vyhledávaná lokalita.

Fajn kompozičně poskládané, pěkné protisvětlo, pozor jen na odlesky, které jsou zde při detailnějším prozkoumání vidět ve spodní části snímku. Stačí jen při focení rukou slunce zaclonit a je po problému.

Skotsko.jpg

Skotsko / autor: Tony

Fotogenická lokalita, jen to mizerné světlo, zkusil bych sem zajít ráno nebo večer a mohla by to být skvělá fotka. Další věc je zasahující střecha(?) v horní části snímku. To ve mně hned evokuje pocit, že si autor s kompozicí opravdu hlavu nelámal jako by fotil z okénka jedoucího vozu…

Jizera nad Vilémovem-1.jpg

Jizera nad Vilémovem-1  / autor: frigoo

Dlouhá expozice vodě sluší. Měl bych výtku k odlesku v levém dolním rohu. Retušovat nebo si dát pozor rovnou při focení, to by bylo vůbec ideální.

S odlesky by nemusel autor vůbec bojovat, pokud by na vodu nevyrazil za slunečného počasí. Ona je to na podobné dlouhé časy ta nejméně vhodná doba. Tu vám svítí slunce, tady je zase stín a fotka je expozičně tak složitá, že bojujete s přepaly. Přitom ideální je vyrazit po dešti, kdy je ještě zataženo. Okolní krajina je stále mokrá, pomocí polarizačního filtru odstraníte odlesky z kamenů i vodní hladiny a zároveň nebojujete s tak velkými expozičními rozdíly.

Horská.jpg

Horská / autor: Mirek

U tohoto typu fotek si to přímo o postavu v krajině říká. Přimhouřil bych oči nad světlem, které není ideální, přesto bych výtku měl a to k technické kvalitě. I z mobilu už dnes při dostatečném osvětlení lezou dobré snímky. Možná je to ale jen špatným zmenšením a doostřením.

šardické biopásy.jpg

šardické biopásy / : František

Další snímek z takzvaného moravského Toskánska. Opět krásně nakomponované, bez výhrad.

 pred zapadem.jpg

Před západem / autor: Radek

Dramatická obloha nad Velkou Fatrou při západu slunce. Panorama tomu sluší, jen bych ještě popřemýšlel, zda by nebylo lepší komponovat tak, aby nebyl horizont v polovině snímku.

Jarní bučina.jpg

Jarní bučina / autor: Jiří

Tyhle snímky s atmosférou mám moc rád a mohl bych v podobných podmínkách po lesích fotit celé hodiny… dny.. Moc pěkná.

Monte Pelmo.jpg

Monte Pelmo / autor: Kid

Východ slunce v oblíbených Dolomitech. Přesto že autor neměl štěstí na zajímavou oblohu, dominantní třítisícovky Monte Pelmo a vpravo Monte Civetta na dobrou fotografii bohatě stačí.

Československá Mléčná dráha.jpg

Československá Mléčná dráha / autor: Jiří

Přesto že není naše kotlina pro fotografování hvězdné oblohy díky všudypřítomnému světelnému znečištění příliš vhodná, dají se i zde pořídit velice dobré snímky.

Jediné o čem by se dalo polemizovat, je levá část snímku. Asi bych jí oželel.

Harmonie světla a ledu.jpg

Harmonie světla a ledu / autor: Petr

Výborné podmínky, pěkná kompozice, bez výhrad.

zavoj.jpg

Závoj / autor: Vláďa

Mlhavým snímkem, tolik typickým pro nadcházející období, jsme začínali a také jím končíme. Pěkná východovka, sice jsem uvažoval o tom, že bych raději oželel neostrá stébla v popředí, ale nakonec mě vlastně ani nevadí, je to zase jiný pohled.

Vedra jsou snad už definitivně za námi a vypadá to, že by mohl být pěkný podzim s vlhkými, mlhavými rány a barevným listím na stromech, tak buďte připravení.

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Jakub

16.9.2019 14:14

Děkuji mnohokrát za umístění :) Velice si vážím rady ohledně panorama. Sám jsem si kácení odrazu ani tolik nevšiml, takže za mě velice cený tip na co si dávat pozor, díky :) Fotku bez popředí jsem tenkrát zkoušel též, ale z nejakého důvodu se mi nelíbila. Každý má však trochu jiný vkus. Děkuji mnohokrát za názor a velice mě těší umístění :)  

Michal Balada

16.9.2019 20:33

Jakub: Jasně, bez popředí by to byla jiná fotka, čili to nebyla ani tak výtka, jako spíš zamyšlení.

Ferd

17.9.2019 20:16

Je to hezký snímek. Perspektiva a oprava kácejících svislic patří mezi základní fotografické opravy už od počátků fotografie. Je popsána snad v každé fotografické publikaci. Má ovšem svá "ale...". Objev perspektivy byl obrovským krokem ve výtvarném umění. Jednobodová, dvoubodová i tříbodová perspektiva významně ovlivnily jak umění tak i technickou kresbu.Je škoda se vracet před tuto dobu a nevyužívat jí. Standardní narovnání svislic architektury snímané širokoúhlým objektivem má určitě své opodstatnění. Na druhé straně je škoda zbavovat snímek prostoru. Není to přirozené. Vertikály jsou sice rovnoběžné s okrajem snímku. Ale působí nepřirozeně. A domy focené z podhledu se pak evidentně nahoru "rozšiřují". Malíř se tomu rád vyhne a perspektivu použije. Fotograf ne, protože to má mechanicky naučené. Klidně ponechte špetku přirozenosti. O něco méně než kolik vidí oko/normální objektiv. Řiďte se citem.

Navíc v tomto snímku se nejedná o kácení svislic způsobené perspektivou širokoúhlého objektivu. Ani o optickou vadu (soudkovitost/poduškovitost). Je to poznat podle bříz nad hladinou, které jsou stále svislé. Jedná se o standardní optický jev daný odrazem na horizontální hladině. Vršek stromů se zrcadlí z pohledu oka blíže centrální ose (resp. blíže bodu, v němž je oko). Při pohledu z nižší polohy bude jev ještě výraznější. Odstranit se to jistě dá. Ale nevím, jestli to je výhoda. Osobně si myslím, že za cenu ztráty přirozenosti snímku. Já bych snad jen vytknul příliš vzdálené popředí a široký pás prázdné vody. Být tak o metr blíž a níž k listům a kameni...

 

Naopak prvnímu snímku bych nevytknul el. vedení ale nedostatek černé. I v každém "Light-key" snímku by mělo být něco sytě černého byť drobného (kmen? stín v popředí?). Možná tam být o 15 minut dříve, když bylo slunce níž. Nebo jej za něco schovat aby nebyl závoj tak výrazný a vynikla mlha..

Moc hezké snímky!

Michal Balada

18.9.2019 10:48

Ferd: Díky za komentář.

Oni ty břízy ani nad hladinou svislé nejsou, ale "kácí" se do stran. Nicméně to, že jsem doporučil jejich srovnání neznamená, že je to jediný správný postup, to určitě ne.

Ano, spoustě snímků chybí ať už na jedné straně černá, nebo na druhé bílá. Jsou i fotografové, kteří to při úpravách dělají záměrně. Zrovna u prvního snímku bych to jako velký problém neviděl, je to v protisvětle celkem běžný jev.

Ale jak říkám, co člověk, to názor a jsem za připomínky rád.

Jiří

18.9.2019 13:44

Ad Československá Mléčná dráha - je pravdou, že nalevo je toho trochu moc. Ale na druhé straně je kolem Jesliček (otevřená hvezdokupa v souhv. Raka, lat. Praesepe) na obloze slabě vidět protisvit - součást zodiakálního světla. Které tvoří na fotce velmi slabý oblouk, nejlépe viditelný na západě.  

Tony

18.9.2019 23:00

Michal dik za tvoj nazor

Tony

18.9.2019 23:01

Michal dik za tvoj nazor

Petr

23.9.2019 09:17

Michale díky za Tvůj názor a zhodnocení...potěšilo

Vláďa

27.9.2019 18:06

Děkuji za za výběr,velice si vážím hodnocení. Jsem poctěn. :-)

Marek

4.10.2019 10:45

Děkuji za výběr, mám z toho velkou radost!

Mirek

20.11.2019 20:34

Jasné, s TK to není ono, ale je to zmenšováním a následným uložením. Jsem rád, že fotka byla vybrána.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada